- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Door
Door
Leading Manufacturer of wooden membrane door, laminate digital door, digital laminate sheets, wooden laminated membrane doors and laminated door skin from Ahmedabad.
Wooden Membrane Door
Product Price: Rs 20 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Core Material | HDF |
| Usage/Application | membrane Vacuume door |
| Door Material | Plywood |
| Membrane Finish | PVC Membrane |
| Door Thickness | 0.26 / 0.15 |
| Design Type | Antique |
| Door Position | Interior |
| Moisture Resistance | Moisture Resistant |
| Color | Digital |
| Design | Digital |
| Material | PVC |
| Coating | Termite Proof |
| Door Width | 38 |
| Door Height | 82 others |
Membrane Door digital print,
We, at New Royal Sign provide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Laminate Digital Door
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Door Thickness | 30 mm |
| Thickness | 1mm |
| Size (ft) | 7x3.25 |
| Core Type | Hardwood Filler |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Door Design | Digital Print |
| Design Style | Digital Print |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Usage / Application | Bedroom |
We, at New Royal Sign provide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Laminate Sheets
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 1mm |
| Size (ft) | 7x3.25 |
| Core Material | sheets |
| Surface Finish | Suede / Matt |
| Design Style | Grooving, Digital Print |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Usage / Application | Bedroom |
We, at New Royal Sign provide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wooden Laminated membrane Doors
Product Price: Rs 17 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Core Material | HDF |
| Height | 84 Inch |
| Membrane Finish | PVC Membrane |
| Door Thickness | 25 mm |
| Item Code | NSD |
| Country of Origin | Made in India |
| type | Wooden |
Membrane Door digital print,
We, at New Royal Sign provide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wooden Membrane Door
Product Price: Rs 17 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Core Material | PVC Membrane |
| Height | 90 Inch |
| Membrane Finish | PVC Membrane |
| Door Thickness | 30 mm |
| Door Position | Interior |
| Design Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Membrane Door digital print,
We, at New Royal Sign provide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Laminated Door Skin
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 1mm |
| Size (ft) | 7x3.25 |
| Core Material | Pine Wood |
| Surface Finish | High Gloss |
| Design Style | Grooving, Digital Print |
| Laminate Thickness | 1 mm |
| Usage / Application | Bedroom |
We, at New Royal Sign provide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Laminated Door Skin
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Thickness | 0.7 mm |
| Door Size | 84x36 in |
| Material | Sunmica, Paper |
| Finish Type | Glossy |
| Pattern | Stylish, Printed |
| GSM | 70/80 |
| Size | 7x3 other |
| Type | Door Skin, Antique, Digital Print |
| Surface Finish | Digital print |
Yes! I am InterestedRequest A Callback