- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- PVC Membrane Digital Door Print
PVC Membrane Digital Door Print
Pioneers in the industry, we offer pvc membrane digital door skin, almirah vinyl printed door print, vinyl door paper print skin and digital almirah vinyl printing from India.
PVC Membrane Digital Door Skin
Product Price: Rs 700 / pieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 piece
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 0.26 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Material | Sunmica, PVC |
| Design Type | Wood design |
| Door Size | 84x36 in |
| Color | Brown |
| Finish Type | Matte |
| Services Required | Designing, Printing |
| Size(ft) | 7x3.25 |
| Pattern | Stylish, Printed |
| Product Type | Digital Printed |
| Type | Floral, Antique, Door Skin, Digital Print |
| Usage | Laminating Door |
| Size | 6x2 & ather |
Membrane Door digital print
We, atNew Royal Signprovide a range of good quality products for Digital Door Printing, keeping in mind customer satisfaction as our top most proirity.
Additional Information:
- Item Code: UV
- Port of Dispatch: Ahmedabad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Almirah Vinyl Printed Door Print
Product Price: Rs 17 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Print Type | Digital paper print |
| Print Theme | Floral |
| GSM | 80 GSM |
| Door Size | 1980x762 mm |
| Design Theme | Wood design |
| Material | PVC |
| Door Thickness | 90gsm |
| Surface Finish | Glossy |
| Print Technology | Digital Print |
| Dimension / Size | 6x2 |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Finish Type | Glossy |
| Pattern | Stylish, Printed |
| Print Size | 6x2 & athers |
| Type | Door Skin, Floral, Digital Print, Antique |
In order to cater the variegated demands of our clients, we are offering an excellent quality range of Vinyl Printed Door Print
Additional Information:
- Port of Dispatch: Ahmedabad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vinyl Door Paper Print Skin
Product Price: Rs 17 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Square Feet
Product Details:
| Print Type | Digital paper print |
| Type/Form | Digital Printing |
| GSM | 80 GSM |
| Design Theme | Wood design |
| Surface Finish | Glossy |
| Color Tone | Multi color |
| Size | 6x2 & ather |
| Material | Sunmica, Paper |
| Pattern | Stylish, Printed |
| Type | Antique, Digital Print, Floral, Door Skin |
| Usage | Laminating Door |
We are successfully meeting the varied needs of our patrons by offering a wide gamut of Welcome Animated Door Paper Print as per their precise needs.
Additional Information:
- Item Code: R-992
- Port of Dispatch: Ahmedabad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Almirah Vinyl Printing
Product Price: Rs 17 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Details:
| Print Type | Solvent |
| Vinyl Type | White Glossy |
| Print Width | 1.5x6 |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Printing Details | vinyl print |
| Material | PVC |
| Service Duration | 7 day |
| Pattern | Printed |
| Print Size | 6x2 & athers |
| Type | Door Skin, Antique, Digital Print, Floral |
| Usage | Laminating Door |
| Size | 6x2 & ather |
Additional Information:
- Item Code: R-997
- Port of Dispatch: Ahmedabad
Yes! I am InterestedRequest A Callback